Lapin ammattikorkeakoulun sosiaali- ja terveysalan koulutuksissa panostetaan jälleen päiväopintoihin. Sosionomi-, fysioterapeutti- ja sairaanhoitajakoulutuksissa opiskelijat hyötyvät tiiviistä ryhmässä oppimisesta, kampuksen tarjoamista moderneista oppimisympäristöistä sekä opiskelukavereiden ja opettajien lähituesta.

Lapin ammattikorkeakoulussa uudelleen käynnistyvät päiväopinnot tuovat uutta puhtia sosiaali- ja terveysalan koulutuksiin. Päiväopintojen eli lähiopintojen mallissa opiskelijat viettävät suurimman osan ajastaan kampuksella, osallistumalla aktiivisesti opetukseen, ryhmätöihin sekä käytännönläheisiin harjoituksiin.

– Ryhmässä oppiminen ja kasvokkain harjoittelu luovat turvallisen ympäristön, jossa voi kehittää sote-alalle keskeisiä vuorovaikutustaitoja sekä kasvattaa samalla itsevarmuutta edessä häämöttävää työelämää varten, Lapin AMKin sosionomiopintojen osaamispäällikkö Heidi Pyyny kommentoi.

Päiväopinnot tarjoavat erityisesti nuorille opiskelijoille mahdollisuuden oppia tiiviissä yhteisössä sekä saada kallisarvoisia yhteyksiä työelämään.

– Ryhmästä saa voimaa opiskeluun. Päiväopinnoissa opitaan yhdessä, mikä helpottaa erityisesti aloittavia opiskelijoita, joilla ei ole vielä alan työkokemusta, Pyyny lisää.

Käytännön oppiminen modernissa oppimisympäristössä

Päiväopintoja suorittavilla opiskelijoilla on käytössään Lapin AMKin nykyaikaiset oppimisympäristöt, viihtyisä kampusalue kahviloineen ja kirjastoineen sekä monipuoliset simulaatiotilat. Rovaniemen ja Kemin kampuksilla opiskelijat pääsevät harjoittelemaan turvallisessa ympäristössä opettajan tai pienryhmän tuella. Opiskelijoiden käytännön osaamista tuetaan myös työelämäyhteistyöllä.

– Päivätoteutus avaa esimerkiksi fysioterapeuttikoulutukselle uusia mahdollisuuksia. Se tuo opiskelijat yhteen ja mahdollistaa monipuolisen oppimisympäristöjen hyödyntämisen, kuten simulaatiotilojen ja virtuaaliteknologian käytön. Tämä tukee käytännön taitojen oppimista aidossa yhteistyössä, fysioterapeuttikoulutuksen osaamispäällikkö Jaana Huovinen kommentoi.

Sairaanhoitajaopintojen osaamispäällikkö Seija Taattola puolestaan huomauttaa, että monimuoto-opintojen rinnalla päiväopinnot antavat mahdollisuuden harjoitella enemmän tärkeitä kädentaitoja ja vuorovaikutustaitoja kampuksella.

– Monimuoto-opinnoissa opiskelijat saattavat jäädä etäisiksi toisilleen, mutta olemme laittaneet merkille, että päiväopiskelijat muodostavat tiiviin viiteryhmän. Tämä näkyy myös opiskelijoiden motivaation ja hyvinvoinnin kasvuna.

Sairaanhoitajakoulutuksessa päiväopinnot aloitettiin jo viime vuoden puolella, joten koulutus on ehtinyt kerätä hieman kokemusta opintomallista koronan aiheuttaman tauon jälkeen. Opintomallin lähtökohtana oli vuosikurssilaisten sitoutuneisuuden kasvattaminen.

– Olemme ehtineet saamaan jo paljon hyvää palautetta. On ollut kiinnostava huomata, että keskeyttäminen opintojen alkuvaiheessa on vähentynyt huomattavasti. Yleensä keskeytykset tulevat ensimmäisen kuukauden aikana, jolloin ihmisille konkretisoituu opiskelun realiteetit ja millainen oikea työmäärä on, Taattola kertoo.

Miesopiskelija seisoo ja nojaa tuoliin hymyillen
Päiväopinnot ovat kasvattaneet suosiotaan myös opiskelijoiden keskuudessa. Tradenomiopiskelija Antti Huotarin, 36, ensimmäiset 2,5 opiskeluvuotta ovat päiväopintoja, minkä jälkeen opinnot muuttuvat monimuoto-opinnoiksi. Viimeisenä vuotena on luvassa opinnäytetyön kirjoittaminen sekä työharjoittelu.

Päiväopinnot saavat kehuja opiskelijoilta

Sosiaali- ja terveysalan koulutuksien lisäksi Lapin AMKilta löytyy muitakin koulutusohjelmia, jotka tarjoavat päiväopintomahdollisuuden. Esimerkiksi liiketalouden ja tietojenkäsittelyn puolella opintomalli on tällä hetkellä käytössä, ja opiskelijoilta saatu palaute on ollut positiivista.

Loviisasta kotoisin oleva tradenomiopiskelija Antti Huotari opiskelee International Sport Business Management -tutkintoa päiväopintoina Rovaniemellä. Huotari kehuu erityisesti opintojen tuomaa sosiaalisuutta ja hyvää ryhmähenkeä oman vuosikurssinsa kesken:

– On hienoa nähdä opiskelukavereita päivittäin ja oppia kasvokkain ryhmässä. Lähiopetus on lisännyt motivaatiotani ja tarjonnut selkeää rytmiä arkeen. Lisäksi tuutoritoiminta on tuonut paljon hyvää, kuten uusia kavereita myös muilta aloilta sekä paljon mielekästä yhteistä tekemistä.

Huotarin mielestä päiväopinnot toimivat myös hienosti siltana työelämään. Opiskelijat pääsevät mukaan projekteihin, joissa teoria ja käytäntö yhdistyvät. Viimeisimmät projektit, joissa Huotari on päässyt olemaan mukana ovat Levin maailmancup ja Arctic Lapland Rally.

– Olen viihtynyt hyvin Rovaniemellä ja iloinen, että valitsin juuri tämän tutkinnon. Lapin AMK on tarjonnut laadukkaan oppimisympäristön kaiken kaikkiaan.


Miksi valita päiväopinnot Lapin AMKissa?

  • Yhteisöllisyys: Opit yhdessä toisten kanssa ja saat vertaistukea opiskelukavereiltasi.
  • Käytännönläheisyys: Pääset harjoittelemaan taitoja aidossa ympäristössä ja simulaatioissa.
  • Modernit tilat: Viihtyisät kampukset ja huipputason oppimisympäristöt.
  • Tiivis tuki: Opettajat ja muut tukipalvelut ovat lähellä.
  • Hyvä pohja uralle: Opit työelämälähtöisesti ja pääset osaksi aitoja projekteja.

Hae sote-alan päiväopintoihin kevään 2025 yhteishaussa!

  • Fysioterapeutti (AMK), päiväopinnot, Rovaniemi
  • Sairaanhoitaja (AMK), päiväopinnot, Rovaniemi
  • Sosionomi (AMK), päiväopinnot, Kemi

Tutustu kaikkiin kevään yhteishaussa oleviin AMK-koulutuksiin: www.lapinamk.fi/koulutus/amk-tutkinnot 

Lisätietoja hausta: www.opintopolku.fi 


Artikkelin alkuperäisjulkaisu: Päiväopinnot tekevät paluun sote-alan koulutuksiin – ”Opiskelijaelämää ja kasvokkain opiskelemista on kaivattu” | Kaleva

Teksti: Ida-Lohela Park, Kolmas Polvi Oy

Kuvat: Ville Rinne, Lapin AMK

Tutustu kaikkiin kevään yhteishaussa oleviin AMK-koulutuksiin

AMK-tutkinnot