Opinnäytetyön arkistointi (Yksa)

Sivu luotu: 12.11.2024
Viimeksi päivitetty: 5.2.2025

Kansallisarkisto on määrännyt ammattikorkeakoulun opinnäytetyöt sähköisesti pysyvästi säilytettäviksi. Kaikkien Lapin ammattikorkeakoulussa tehtyjen opinnäytetöiden (sekä alempi että ylempi AMK) arkistokappaleet tallennetaan 1.5.2015 lähtien PDF-muotoisina Yksa-arkistopalveluun. Opiskelija ei voi saada tutkintotodistusta, ennen kuin hän on arkistoinut opinnäytetyöstään valmiiksi hyväksytyn version. Ammattikorkeakoulun julkisia opinnäytetöitä voi lukea Theseus-palvelusta https://www.theseus.fi/ .
Mikäli opinnäytetyötä ei ole tallennettu Theseus-palveluun, opinnäytetyön saa luettavakseen lähettämällä tietopyynnön osoitteeseen kirjaamo@lapinamk.fi.
Lisätietoja tietopyynnön laatimisesta Tietopyynnöt – Lapin ammattikorkeakoulu.

Arkistoimisen työvaiheet
1. Muodosta hyväksytystä opinnäytetyöstä ja sen liitteistä yksi pdf-tiedosto (kansilehti, sisällysluettelo, raporttiosa ja liitteet). Voit käyttää samaa tiedostoa tallentaessasi työn Theseukseen. Useita tiedostoja voi yhdistää yhdeksi tiedostoksi Adobe Acrobat 9 Pro -ohjelmalla. PDF-tulostukseen on saatavilla ilmaisohjelmia, mikäli kyseessä on yksi tiedosto.

2. Avaa opinnäytetyön arkistointilomake: https://yksa.disec.fi/Yksa4/thesis/LapinAMK/

3. Liitä opinnäytetyön pdf-versio lomakkeelle.

4. Täytä lomakkeella olevat muut tiedot. Poimi tiedot opinnäytetyösi kuvailulehdeltä.
Jos opinnäytetyössä on useita tekijöitä, kirjoita kaikkien tekijöiden tiedot. Käytä Lisää kenttä -painiketta.
Varmista, että kirjoitat ohjaavan opettajan sähköpostiosoitteen sekä muut tiedot oikein.
Mikäli työhösi kuuluu osia, jotka eivät ole pdf-tiedostossa (esimerkiksi tuote, video), merkitse tieto siitä Huomautus-kenttään.

5. Tallenna lopuksi Tallenna-painikkeella. Saat ruudulle vahvistusviestin onnistuneesta tallennuksesta ja ohjaajalle lähtee viesti antamaasi sähköpostiosoitteeseen.
Jos sinulla on ongelmia työsi tallentamisessa, ota yhteys ohjaajaasi.