Itä-Suomessa pitkään jatkunut pula maankäytön ja toimitustuotannon  asiantuntijoista on vaikeuttanut jopa viranomaistehtävien hoitamista.

Maanmittauslaitos, yksityiset maanmittausalan yritykset ja muun muassa Kuopion ja Varkauden kaupungit ovat esittäneet huolensa alan osaavan työvoima heikon saatavuuden vuoksi. Vastauksena osaajien tarpeeseen Lapin ammattikorkeakoulu järjestää maankäytön ja toimitustuotannon pätevöitymiskoulutuksen Kuopiossa.

Puolen Suomen koulutusvastuu

Maanmittausalaa voi korkeakoulutasolla opiskella Lapin ammattikorkeakoulun lisäksi Metropolia AMK:ssa ja Aalto-yliopistossa. Lisäksi Vaasassa koulutetaan alalle asiantuntijoita ruotsin kielellä.

Lapin AMKista valmistuu vuosittain noin 50 maanmittaustekniikan insinööriä (AMK) käytännössä yli puolen Suomen tarpeisiin. Maanmittausinsinööritutkintoon opiskellaan joko monimuoto-opintoina työn ohessa ja päiväopintoina Rovaniemen kampuksella.

Maanmittausinsinöörien työllisyysaste heti valmistumisen jälkeen on korkea, noin 85 prosenttia. Valmistuneet insinöörit työllistyvät valtiolle, kuntiin ja yrityksiin.

Maankäytön ja toimitustuotannon ammattilaisia Itä-Suomeen

Ensi syksynä käynnistyvä pätevöitymiskoulutus on kolmivuotinen, ja opetus järjestetään osin Kuopiossa  ja osin verkossa niin, että opiskelu onnistuu työn ohessa.

Tavoitteena on, että 30 Itä-Suomen kuntien, kaupunkien, yritysten ja maanmittauslaitoksen henkilöstöön kuuluvaa on suorittanut maankäytön ja toimitustuotannon pätevöitymiskoulutuksen kolmen vuoden kuluttua. Johtaja Petri Notkon mukaan esimerkiksi Maanmittauslaitoksesta eläköityy vuosittain useita toimitustuotannon asiantuntijoita ja uusille osaajille on tarjolla työ- ja uramahdollisuuksia.

– Nyt alkava koulutus tukee työntekijöiden saatavuutta erityisesti Itä-Suomessa, jossa osaajapula on näkynyt jo pidempään, sanoo johtaja Petri Notko Maanmittauslaitoksesta.

Koulutuspilotin mahdollistaa EU-rahoitteinen Maankäytön ja toimitustuotannon ammattilaisia Itä-Suomeen -hanke. Hankkeen aikana selvitetään myös, minkälaisella koulutusmallilla voitaisiin varmistaa alan osaavan ja pätevän työvoiman saatavuus  itäsuomalaisiin kuntiin, kaupunkeihin ja yrityksiin myös pitemmällä aikajänteellä.

Opiskelijahankinta koulutukseen on käynnissä, ja opetus käynnistyy syyskuussa.

Kuusi henkilöä kokoontuneena kokouspöydän äärelle.

Maankäytön ja toimitustuotannon ammattilaisia Itä-Suomeen -hankkeen ja pilottikoulutuksen toimijat tapasivat verkossa kesäkuussa 2026. Paikan päällä Kuopiossa tapaamiseen osallistuivat vasemmalta lukien Kai Ryynänen (Lapin AMK), Petri Notko (MML), Jarkko Meriläinen ja Tuija Helminen (Kuopion kaupunki) sekä Petri Kapanen ja Laura Backman (Varkauden kaupunki). Kuvan otti Jyrki Huhtaniska Lapin AMKilta.