Juhlistamme Hoitotyön Riemupäivänä kansainvälistä sairaanhoitajapäivää. Päivän aikana esillä ovat hoitotyön osaaminen ja opiskelijoiden ajankohtaiset opinnäytetyöt. Hoitotyön Riemupäivä tarjoaa luontevan kohtaamispaikan ammattilaisille, opiskelijoille ja yhteistyökumppaneille, ja keskusteluissa on mahdollisuus tuoda esiin myös työelämästä nousevia kehittämistarpeita.

Hoitotyön Riemupäivä järjestetään jälleen Rovaniemellä toukokuussa!

Tapahtumassa

  • Hoitotyön opiskelijat esittelevät työelämän kehittämistarpeisiin kohdistuvia opinnäytetöitään
  • Työelämän edustajilla on mahdollisuus esitellä opinnäytetyön aiheita opiskelijoille sekä rekrytoida ensi syksynä valmistuvia hoitotyön ammattilaisia työyhteisöihinsä
  • Voi tutustua meneillään oleviin sote-alan hankkeisiin sekä Simulaatiokeskus Auroraan

Tapahtuma on avoin kaikille kiinnostuneille, opinnäytetyön toimeksiantajille ja yhteyshenkilöille sekä kaikille yhteistyökumppaneille!

Tapahtuma on maksuton, ei tarvitse ennakkoilmoittautumista.

Mikäli haluat tulla esittelemään omaa organisaatiotasi tapahtumaan ja tarvitset tätä varten esittelypisteen, pyydämme ystävällisesti ilmoittautumaan tapahtumaan osallistumisesta tämän linkin kautta viimeistään pe 1.5.2026 mennessä.

Näytteilleasettelu on maksuton.

Hoitotyön Riemupäivä toteutetaan yhteistyössä Tehy ry:n ja Lapin Sairaanhoitajien kanssa.

Tulevaisuuden Terveyspalvelut -osaamisryhmä on käynnistänyt Hoitotyön Riemupäivän suunnittelun, ja valmistelut ovat edenneet hyvässä vauhdissa.