Protokorneri

Lumiaita

TEQU 4 SNOW-hankkeen ensimmäisenä prototyyppinä toteutettiin koneellisesti liikuteltava, robusti lumiaita, jolla tuulen mukana kulkevaa luonnonlunta saadaan kerättyä joustavasti ja energiatehokkaasti niille alueille, joilla lunta todella tarvitaan. Prototyypin liikuteltavuus mahdollistaa lumenkeruun myös paikoissa, joihin kiinteitä lumiaitoja ei voida sijoitella. 

Valoseinä

TEQU 4 SNOW-hankkeen toisessa protoprosessissa työn alle otettiin lumirakentamisen ja modernin elämysteknologian yhdistäminen. Tavoitteena oli kehittää interaktiivinen valaistusprototyyppi, joka muuttaa kylmän lumi- tai jäärakenteen eläväksi ja sensoreihin reagoivaksi pinnaksi.

Käsienpesupiste

ACTIVE 2 -hankkeen ensimmäiseksi prototyypiksi valikoitui käsienpesupiste. Idea käsienpesuprotoon lähti yrittäjien tarpeesta saada retkeilyalueen kävijöille mahdollisuus pestä käsiä. Kyseisillä alueilla ei ole kunnallistekniikkaa, minkä vuoksi lähdimme pohtimaan vaihtoehtoisia keinoja käsien puhdistusta varten.